Biznesa simulācijas spēle “Fabrikants.”

Publicēšanas datums Autors Kristiāna Auzniece

10.septembrī Priekules novada skolēniem Priekules vidusskolā tika dota brīnišķīga iespēja iegūt jaunu pieredzi un piedalīties biznesa simulācijas spēlē “Fabrikants.” Spēles vadītāji bija pieredzējuši cilvēki, kuri bija mērojuši tālo ceļu no Rīgas.

Šī simulācijas spēle ir netradicionāls, interesants un aktīvs veids, kā papildināt savas zināšanas fizikā, ķīmijā un matemātikā. Spēles galvenais uzdevums ir iegūt pēc iespējas lielāku peļņu un saražot viskvalitatīvāko produkciju. Spēle sastāvēja no 3 gadiem, protams, pirmais gads bija visgarākais, jo bija jāiziet apmācības un jāiepazīstās ar spēles gaitu. Skolēnus iedalīja vairākās jauktās komandās. Katra sastāvēja no 5 cilvēkiem. Sākumā bija neliels satraukums, kā būs sastrādāties ar nepazīstamiem cilvēkiem, bet rezultāts bija labāks nekā cerēju- visas grupas lieliski sastrādājās un atbalstīja viena otru.

Kad grupas bija sadalītas, un dalībnieki iepazinušies, vajadzēja sadalīt amatus. Bija pieejami 5 amati- firmas prezidents, kurš atbild par dokumentiem un kontrolē komandas darbu. Loģistikas darbinieks, kuram tika uzticēta kravas automašīna ar kuras palīdzību vajadzēja pārvadāt gan pirkumus, gan saražotās preces. Jāpiebilst, ka neiztikām arī bez avārijām, rezultātā bija jāmaksā soda nauda. Bija arī finanšu ministrs, kurš rūpējās par jaunu līgumu iepirkšanu, kā arī bija nepieciešami divi adrbinieki, kuri ražoja ziepes, zāles un rīģipsi, tomēr darbā iesaistījās visa komanda.

Komandām veicās ļoti raibi- no bankrota līdz firmas uzplaukumam, no pārticības līdz bankrotam. Protams, varēja iegūt arī kredītu. Tā lelums bija atkarīgs no komandas spējas vienoties ar kreditoru. Katra grupa spēles sākumā pieņēma sev tīkamāku spēles taktiku un pēc tās arī rīkojās, piemēram, bija firmas, kuras pēc pirmā gada apvienoja savu darbaspēku, tadējādi, uzlabojot firmas finansiālo stāvokli.

Bet viena no noteicošajām lietām bija produkcija. Katra komada jau iepriekš zināja, kā “ taisīt ziepes,” bet, kā tās pagatavot, iemācījās tikai spēles gaitā. Zāļu pagatavošana prasīja ilgāku laiku un precizitāti, bet rīģipša- lielāku uzmanību.

Skolēnu emocijas un atziņas pēc spēles bija tikai tās labākās. Kāds bija priecīgs par uzņēmuma bankrotu, jo iegūtās emocijas, pieredze un jaunie draugi atsver šo zaudējumu. Bet kāds bija laimīgs, izbēgot no bankrota. Jaunieši atzina, ka viņiem ļoti patika radoši darboties un visu darīt pašiem. Šī bija kā maza miniatūra realitātei. Katrs jaunietis pēc šīs spēles var izsecināt, vai vēlas strādāt šāda veida nozarē.

Lielu paldies sakām spēles vadītājiem, bez kuriem nekas nenotiktu, skolotājiem, kuri mudināja mūs piedalīties. Paldies par lielisko spēli un iegūto pieredzi!

Priekules vidusskolas 10.klases skolniece

Kristiāna Auzniece